News

Автоматизований арешт коштів

10.05 2019


Міністерство юстиції неодноразово зазначало про необхідність впровадження автоматизованого (електронного) арешту коштів на рахунках боржника в банках та інших фінансових установах, оскільки на практиці до накладення арешту боржники встигають  вивести кошти з рахунків, а іноді постанова втрачається і не надходить у банк.

На сьогоднішній день Законом України «Про виконавче провадження» передб ачено застосування автоматизованого арешту коштів боржника за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів.

Розглянемо як це працюватиме:

  • Виконавець за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (надалі – АСВП) виносить постанову про арешт коштів та накладає на неї кваліфікований електронний підпис, яка стає доступною для завантаження банками.
  • Інформаційні системи банків (далі – ІСБ) за допомогою прикладного програмного інтерфейсу один раз на годину протягом робочого часу виконують запит щодо наявності постанови виконавця про арешт коштів для її виконання.
  • Після отримання постанови про арешт коштів ІСБ негайно: – формує повідомлення про прийняття постанови про арешт коштів до виконання банком і відправляє його до АСВП; – інформує відповідальну особу банку про необхідність виконання відповідних процедур згідно з внутрішніми правилами банку.
  • Відповідальна особа банку виконує постанови про арешт коштів у порядку їх надходження. Про результат виконання постанови про арешт коштів та наявність/відсутність коштів на рахунку боржника для її виконання в ІСБ формується повідомлення, яке відправляється до АСВП. У разі відмови в арешті коштів в ІСБ формується повідомлення, де обґрунтовуються причини такої відмови, яке відправляється до АСВП.

Аналогічні дії вчиняються виконавчою службою та банками у разі зняття арешту.

Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення алміентів, затверджено наказом Міністерства юстиції від 16.04.2019 №1203/5.

Даним наказом зобов’язано ДП «Національні інформаційні системи» у тримісячний строк з дня набрання чинності цим наказом: – розробити регламент інформаційної взаємодії в електронному вигляді згідно з цим наказом та оприлюднити його на своєму веб-сайті;

– вжити заходів для забезпечення готовності автоматизованої системи виконавчого провадження до інформаційної взаємодії в електронному вигляді згідно з цим наказом, про що повідомити Національний банк України.

До запровадження інформаційної взаємодії в електронному вигляді згідно з цим наказом обмін документами між державними, приватними виконавцями та банками здійснюється у паперовому вигляді засобами поштового зв’язку. Таким чином даний Порядок в кращому випадку реально запрацює не раніше ніж через три місяці, а з урахуванням необхідності  державним та приватним виконавцям отримувати електронні цифрові підписи – ще пізніше. Проте це додатковий механізм забезпечення стягнення коштів при невиконанні рішення суду, який на сьогоднішній день згідно законодавства застосовуватиметься виключно щодо неплатників аліментів, а не до будь-якого боржника.