News

КОНЬЯК В ЗАКОНІ

14.01 2019


Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язалася з 2026 року відмовитися від використання захищеного географічного зазначення “коньяк” для продукту вітчизняного виробництва.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про охорону прав на зазначення походження товарів», географічне  зазначення  походження  товару – будь-яке словесне чи зображувальне (графічне) позначення, що прямо чи  опосередковано  вказує на географічне місце походження товару, який  має  певні  якості,  репутацію  або  інші  характеристики, в основному  зумовлені  характерними  для даного географічного місця природними   умовами  чи  людським  фактором  або  поєднанням  цих природних  умов  і людського фактора.

Коньяк – алкогольний напій з білих сортів винограду, який, згідно з міжнародним торговельним правом, походить з округу міста Коньяк у регіоні Шаранта  у Франції. Географічні межі місцевості, в якій допускається виробництво коньяку, технологія виробництва і сама назва чітко визначені, регламентовані і закріплені законодавчими актами.

Замість терміна «коньяк України» може вживатись «бренді» або нова назва, яка буде поширюватися лише на українську продукцію. Пропонуються такі варіанти: Гайстер, Каннук, К’янок, Мизаро́н, Узвин, Укрньяк / Украньяк, Український бренді / Бренді України, Винбренді (виноградний бренді), Бурштин / Буршти́нок / Бурштиняк, Брунат, Златець, Златовин, Моспан, Шовкаль, Бревіс, Виналь, Винкур, Лозавин, Грогон, Грокур, Виндист / Виндис / Вінді, Грондіс / Гронді, Дивина, Дувин, Винбук / Виндуб / Дубвин, Дубовик / Дубняр, Кверк, Сонцет, Сонцедар / Сандар / Виндар.

Разом з тим з 10.02.2019 р. набирає чинності Наказ Мінагрополітики № 702, який був прийнятий ще 27.12.2017 року. Вказаний наказ затверджує Правила виробництва коньяків України. Цікавим є той факт, що в ньому жодним чином не згадується Угода про асоціацію з ЄС та немає застережень щодо використання назви «коньяк» до 2026 року. Як наслідок,  можливим виявляється використання даного терміну і після 2026 року. Можна стверджувати, що наказ Мінагрополітики суперечить Угоді про асоціацію з ЄС. Але в Мінагрополітики пояснюють, що планують внести зміни до наказу згодом, коли буде обрано назву на заміну терміна «коньяк».

Даний наказ також включає норму про зменшення частки іноземних спиртів у коньяку.

Яку б назву в майбутньому не мав «коньяк України» як національний продукт, він повинен містити в собі вітчизняну сировину, як у всіх виноробних країнах світу, в тому числі і в країнах Євросоюзу.

Українські виробники шампанського дізнавшись, що їм доведеться змінювати назву своєї продукції,  відійшли від назви “шампанське” і взялися просувати власні торговельні марки: “Артемівське”, “Крим” тощо.

Незважаючи на вказані обставини до Укрпатенту продовжують надходити на реєстрацію торгові марки, які включають слово «коньяк». У такому випадку виникає питання доцільності реєстрації та отримання свідоцтва на знак для товарів і послуг. Як варіант, перспективним є розробка, рекламування та просування власного бренду, який вже зараз може завоювати популярність і стати впізнаваним серед споживачів.