News

“Варіанти” працевлаштування: на що звернути увагу?

25.02 2019


І працівники, і роботодавці все частіше задаються питанням як правильно офомити власні взаємовідносини, щоб уникнути можливих штрафів від контролюючих органів та оптимізувати податкове навантаження.

І так, – що ж пропонує сьогодні ринок праці в Україні?

 

  • Найм працівників за трудовим договором.

 

Переваги: – оформлення трудових відносин з працівниками за трудовим договором – найкращий варіант при перевірці контролюючих органів (насамперед – Держпраці);

– роботодавець має право вимагати виконання правил внутрішнього трудового розпорядку, визначити в посадовій інструкції перелік посадових обов’язків, контролювати процес виконання робіт/надання послуг, встановлювати робочий графік та ін.

 

Недоліки: – необхідність повідомляти податкову про прийняття на роботу працівника за день до такого прийняття, в іншому випадку штраф. Дана умова виключає можливість оформлення трудових відносин «заднім числом»;

– сплата податків із заробітної плати працівників;

– необхідність дотримання вимог трудового законодавства і соціальних гарантій працівників (виплата заробітної плати не рідше 2 разів на місяць, мінімальний розмір заробітної плати, оплата відпусток, лікарняних, дотримання порядку звільнення та ін.);

– значна кількість документів, що підлягають оформленню при прийнятті на роботу та під час трудових відносин (повідомлення про прийняття, накази, заяви, особова картка працівника, посадова інструкція та ін).

 

Податки: – податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) – 18%, військовий збір – 1,5% і єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22%. Зарплата встановлюється не нижче мінімальної заробітної плати. Податки сплачує роботодавець при виплаті заробітної плати.

 

  • Найм за цивільно-правовим договором.

 

Переваги:

– непотрібно повідомляти податкову заздалегідь про укладення договору;

– на особу, що працює за цивільно-правовим договором не поширюються вимоги трудового законодавства і соціальні гарантії працівників (виплата заробітної плати не рідше 2 разів на місяць, мінімальний розмір заробітної плати, оплата відпусток, лікарняних, дотримання порядку звільнення та ін.);

– перелік документів для оформлення – переважно паспорт, код і договір.

Недоліки:

– ризик визнання контролюючими органами (Держпраці) цивільно-правових відносин трудовими, накладення штрафів та оскарження їх в судовому порядку;

– особи, що надають послуги/виконують роботи за цивільно-правовим договором не підпорядковуються внутрішньому трудовому розпорядку.

Податки:

– податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) – 18%, військовий збір – 1,5% і єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22%. Незважаючи на те, що розмір податків одинаковий як і при оформленні трудових відносин, основною перевагою даного «варіанту» співпраці для Замовника робіт/послуг («роботодавця») – є можливість сплати податків із розміру, меншого мінімальної заробітної плати, та строки сплати залежатимуть від умов договору. Податки сплачує роботодавець.

 

  • Укладення договору з ФОП.

Звертаємо увагу на те, що послуги юридичним особам мають право надавати лише ФОПи на загальній системі або платники єдиного податку 3 групи.

 

Переваги: – непотрібно повідомляти податкову заздалегідь про укладення договору;

– на особу, що працює за цивільно-правовим договором не поширюються вимоги трудового законодавства і соціальні гарантії працівників (виплата заробітної плати не рідше 2 разів на місяць, мінімальний розмір заробітної плати, оплата відпусток, лікарняних, дотримання порядку звільнення та ін.);

– перелік документів для оформлення – переважно паспорт, код, свідоцтво про реєстрацію платника єдиного податку (або витяг з реєстру)  і договір.

 

Недоліки: – ризик визнання контролюючими органами (Держпраці) цивільно-правових відносин трудовими, накладення штрафів та оскарження їх в судовому порядку;

– особи, що надають послуги/виконують роботи за цивільно-правовим договором не підпорядковуються внутрішньому трудовому розпорядку.

 

Податки: Податки сплачує ФОП. Найчастіше послуги надає ФОП – платник єдиного податку 3 групи, – відповідно він платить 5% єдиного податку і ЄСВ – 22%.

 

  • Укладення договору аутстафінгу.

 

Аутстафінг – це вивід персоналу за штат компанії-замовника і оформлення його у штат компанії-провайдера.

Переваги: – зниження ризиків, пов’язаних з трудовими відносинами (їх несе компанія-координатор);

– повна передача податкової та юридичної відповідальності на компанію координатора;

– зниження витрат та кадрового завантаження з приводу бухгалтерського і адміністративного супроводження персоналу;

– аутсорсинг персоналу дозволяє задіяти необмежену кількість спеціалістів і при цьому не змінювати чисельність штату.

– зниження витрат на фонд оплати праці. Кошти, які перераховують компанії-провайдеру, проходять по абсолютно іншій статті.

 

Податки: Податки за персонал сплачує компанія-координатор. Компанія-замовник сплачує за надання послуг в розмірі та в порядку, визначеному договором.

 

Можливо Вас зацікавить:

Заміна трудових відносин – цивільно-правовими: на що звернути увагу?

Якщо прийшов інспектор праці: порядок дій

Комплексні заходи з питань праці: які завдання кожного з контролюючих органів?