Новини

🤔Що робити, якщо ❎втрачено документи про розмір зарплати для нарахування пенсії

26.07 2021


☝️Міністерство юстиції України повідомляє: часто особи, які звертаються до структурних підрозділів Пенсійного фонду України для оформлення пенсії, стикаються з проблемою ❌відсутності документів про розмір заробітної плати для обчислення пенсії. ❗️Переважно це відноситься до періодів трудової діяльності до 1 січня 2004 року – набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»❗️

☝️У випадку ❎втрати документів про заробітну плату (дохід) вона встановлюється наступним чином👇:
🔺З 1 січня 1998 року особа ✔️працювала офіційно, ✔️сплачувала податки зі своїх доходів до бюджету держави, роботодавець ✔️подавав персоніфіковані звіти до ПФУ. ❗️В такому випадку особа зможе отримати інформацію про свою заробітну плату (доходи).
🔺До 1 січня 1998 року заробітна плата отримувалась особою та така інформація ❎відсутня у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків і Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, ✍️вона визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на підприємстві, в установі, організації, що склалася в кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу) − за наявності підприємства, де працювала особа, або їх правонаступника.
🔺За ❎відсутності відповідної професії (посади) враховують розмір середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою).
🔺У випадку повної ❎втрати первинних документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу) за відповідний період ❗️вона визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

‼️Якщо підприємство, де працювала особа, ще існує або ж є його правонаступник − інформацію про заробітну плату можна знайти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

‼️Якщо підприємство ліквідовано або реорганізовано − у випадку відсутності правонаступника документи передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) до відповідних державних архівних установ або іншим місцевим архівним установам.

‼️Якщо документи ❌не передавались до архівних установ − дані про заробітну плату визначаються, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченою відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію.

❗️Важливо❗️Вичерпного переліку первинних документів, які повинні підтверджувати довідку про заробітну плату, у жодних нормативних документах ❌не зазначено, а також ❌не передбачено порядку підтвердження довідки про заробіток первинними документами, якщо в архівній установі відомості про заробітну плату відсутні.
☝️За таких обставин, у разі відмови органу ПФУ при розрахунку пенсії, даних про заробіток, що зазначаються у довідках про заробітну плату за період до 1 липня 2000 року з підстав, що довідка не підтверджується первинними документами, слід звертатися до суду про визнання рішень та дій таких органів протиправними та зобов’язання вчинити дії.
❗️Додатково зазначимо, що Кабінет міністрів планує у 2021 році почати впровадження в Україні накопичувальної пенсійної системи